SQL'in Getirdiği Kolaylıklar

SQL öğrenmenin avantajları gün geçtikçe artıyor ve önemli. SQL, son birkaç yılda kullanımda muazzam bir artış gösterdi. Şimdi, bu eğilim devam ediyor çünkü şirketler daha sonra depolanması ve anlaşılması gereken daha fazla bilgi topluyor.


• Evrensel dil: SQL, diğer birçok disiplin içerisinde bulunur. SQL ile çalışırken bilgisayarın dilini kullanırsınız. Bu da, C ++, Javascript, Python vb diğer farklı dillerle kodlamaya girmeye iter. Tüm bu diller paha biçilmezdir ve halihazırda talep görmektedir.

• Açık Kaynak - Öğrenmesi ve kullanması kolay: SQL, açık kaynaklı bir programlama dilidir, bu nedenle geniş bir geliştirici topluluğuna sahiptir. SQL ve MySQL ile ilgili birçok konu, StackOverflow'da başlık olarak açılmıştır, açılmadıysa bile SQL ile ilgili herhangi bir sorunuz için başlık açtığınızda yardımcı olabilecek dünya kadar insan bulabilirsiniz. SQL, C ++ gibi diğer programlama dillerinden nispeten daha kolaydır. Ayrıca, SQL kullanan yaygın veritabanlarının önemli bir kısmı (MySQL, MariaDB ve Postgres) açık kaynaklıdır.

• Milyonlarca veri yönetilebilir: Geleneksel elektronik tablolar (Excel vs), küçük ve orta büyüklükteki bilgi kümelerini yönetmek için kullanılabilir, bu nedenle bu kadar büyük kayıtları yönetirken alternatif bir çözüm arayışı içerisine gireriz. Neyse ki bu alanda adeta “Çekilin ben doktorum” girişi yapan, SQL göz doldurmaktadır: 1.000 kayıt veya 100 milyon olsun, SQL hemen hemen her boyuttaki veri havuzlarını işlemek için tam donanımlıdır.

• Teknoloji Evrimi: MySQL, Microsoft SQL ve PostgreSQL Server gibi veritabanı teknolojileri, büyük dernekleri, küçük şirketleri, bankaları, hastaneleri, üniversiteleri daha güçlü hale getirir. Aslında, bir tür mekanik cihaza erişimi olan her PC veya birey, sonunda SQL'e dokunur. Hem Android hem de iOS SQL kullandığı için akıllı telefonunuzda bile var.

• Talebin Çok Olması:Mevcut iş gücünde SQL'de çalışma deneyimi olan pek çok kişi yoktur. Birçok işletme, mevcut pazarda böyle bir becerinin değerini algılamaktadır. Bilirseniz iş arayışınızda diğer adaylardan bir adım öne çıkmış olursunuz.

Kaynak