VERİTABANI NEDİR? NE İÇİN KULLANILIR?

Veritabanı nedir sorusuna milyon tane farklı tanım bulabilirsiniz. Hepsine burada yer vermek mümkün değil ancak toparladığım birkaç kaynağın konuya nasıl yaklaştığına örnek vermek istiyorum.


Alan G. Taylor ‘Sql for Dummies’ kitabında veritabanını kabaca ve hatta belki de en özet şekliyle “Entegre kayıtların kendi kendini tanımlayan bir koleksiyonu olarak “ tanımlıyor. Bir veritabanı hem verilerden hem de meta verilerden oluşuyor. Meta veriler, bir veritabanı içindeki verilerin yapısını tanımlayan verilerdir. Veritabanı kendi yapısının bir tanımını içerdiğinden, kendi kendini açıklamış oluyor. Oldukça felsefik 😊 Veritabanı, yalnızca veri öğelerini değil, aynı zamanda veri öğeleri arasındaki ilişkileri de içeriyor. (Alan G. Taylor-SQL For Dummies-2003)

Java programlama dilinin günümüzdeki durumuna gelmesinde katkısı büyük olan Oracle şirketi ise veritabanını şöyle tanımlıyor: “Veritabanı genellikle elektronik olarak bir bilgisayar sisteminde depolanan yapılandırılmış bilgi veya veriden oluşan düzenli bir koleksiyondur. Veritabanı genellikle bir veritabanı yönetim sistemi (DBMS) ile kontrol edilir. Veri ve DBMS ve aynı zamanda bunlarla ilişkili uygulama yazılımları bir araya getirildiğinde sıklıkla yalnızca veritabanı olarak kısaltılan veritabanı sistemi olarak ifade edilir.” Oracle aynı zamanda “İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemleri”ni de ifade etmekte. Kaynak Zaten Google’da bu veritabanı dedikleri neymiş diye aratsanız gelen sonuçlarının Oracle ile ilişkili olduğu muhtemelen dikkatinizi çekecektir.

Birçoğumuzun küçükken evinin baş köşesinde bulunan ve hala da muhtemelen bulunmaya devam eden Britannica’nın yaptığı tanım : “Elektronik veritabanı olarak da adlandırılan veritabanı, bir bilgisayar tarafından hızlı arama ve erişim için özel olarak düzenlenmiş herhangi bir veri veya bilgi koleksiyonu. Veritabanları, çeşitli veri işleme işlemleriyle bağlantılı olarak verilerin depolanmasını, geri alınmasını, değiştirilmesini ve silinmesini kolaylaştıracak şekilde yapılandırılmıştır. Bir veritabanı yönetim sistemi (DBMS), sorgulara yanıt olarak veritabanından bilgi alır. " Kaynak